Samsun Lojistik Merkezi Projesi’ne büyük ödül

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen Rekabetçi Sektörler Programı kapsamında hayata geçirilen Samsun Lojistik Merkezi Projesi, Uluslarası Transport Lojistik Fuarı’nda “En İyi Proje” ödülüne hak kazandı.

0
1378
????????????????????????????????????

Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği mali işbirliği ile finanse edilen, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen Rekabetçi Sektörler Programı kapsamında 43 milyon 500 bin avro yatırımla hayata geçirilen Samsun Lojistik Merkezi Projesi, 16-18 Kasım 2016 tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenen Uluslarası Transport Lojistik Fuarı’nın Atlas Lojistik Ödülleri’nde “En İyi Proje” ödülüne layık görüldü.

TÜRKİYE’NİN YENİ LOJİSTİK VE TİCARET ÜSSÜ

Samsun Lojistik Merkezi ile firmalara lojistik depo alanları sağlayarak rekabet güçlerini artırmaları hedefleniyor. Projenin amaçları arasında firmaların çok yönlü ulaşım imkanlarından yararlanarak masraflarını azaltması ve Samsun Limanı’nın kargo depolama yükünün azaltılması da bulunuyor.

Başta girişimciler olmak üzere toptancılar, tüccarlar, esnaf ve KOBİ’ler Samsun Lojistik Merkezi’nde kurulacak depolama tesisleri, yükleme-boşaltma alanları, sosyal tesis ve idari binalardan yararlanabilecek. Proje tamamlandığında KOBİ’lerin yurtdışı şirketlerle ortaklık ve stratejik işbirliği kurmalarının yolu açılacak. İhracat ve ithalata büyük ivme kazandıracak olan Samsun Lojistik Merkez Projesi, ilk etapta iki bin kişiye istihdam yaratacak.

Proje sayesinde Samsun’un lojistik firmalarının akınına uğrayacağı ve bölgenin İstanbul, İzmir ve Mersin’in ardından Türkiye’nin 4’üncü büyük lojistik merkezi olacağı belirtiliyor. Projenin 2017’nin son çeyreğinde tamamlanması planlanıyor.

REKABETÇİ SEKTÖRLER PROGRAMI NEDİR?

Rekabetçi Sektörler Programı, Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği mali işbirliği anlaşması çerçevesinde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen, yaklaşık 900 milyon avroluk bir bütçeyi projeler aracılığı ile kullandıran bir programdır. 2007 yılından bu yana yürütülen Program ile, Türkiye’deki bölgesel farklılıkların dengelenmesi için KOBİ’lerin rekabet gücünün artırılarak sosyal ve ekonomik kalkınma sağlanması amaçlanıyor.

Programın, 2007-2013 yıllarını kapsayan ilk döneminde yaklaşık 500 milyon avro bütçeyle Hatay’dan Sinop’a, Mardin’den Yozgat’a 43 ilde büyük çaplı yatırımlar hayata geçiriliyor. Rekabetçi Sektörler Programı ile KOBİ’lerin altyapı ve teknoloji ihtiyaçlarını karşılayacak ortak kullanım atölyeleri ve üretim tesislerinin kurulması, yenilikçi teknolojilerle üretimin katma değerinin artırılması, finansa erişim ve turizm altyapısının geliştirilmesini sağlayan projelere mali kaynak aktarılıyor.

Bu önemli yatırım programı, yüzlerce KOBİ ve işletmeye teknik altyapı, AR-GE, dış ticaret, pazarlama ve işletme yönetimi, lojistik ve depolama gibi alanlarda kendisini geliştirme ve bu sayede iş ve rekabet edebilme gücünü artırarak yeni pazarlara açılma şansı sağlayacak. Artan iş ve rekabet gücüyle, yaratılan yeni iş imkanlarıyla Programın hedef bölgelerinde ekonomik ve sosyal refahın da artırılması hedefleniyor. AB-Türkiye mali işbirliğinin yeni dönemi kapsamında, 2014-2020 yılları arasında hedef bölgesi tüm Türkiye olarak genişlemiş olan Rekabetçi Sektörler Programı, yenilikçilik ve AR-GE gibi alanları da destek kapsamına alarak kalkınma hamlelerini daha geniş bir coğrafyaya yaymayı planlıyor.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER