GENÇLİK VE SPOR BAKANI AKİF ÇAĞATAY KILIÇ WADA İCRA KURULU TOPLANTISINA KATILDI

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, yönetim kurulu üyeliğine seçildiği Dünya Dopingle Mücadele Ajansı’nın (WADA) İskoçya’nın Glasgow kentinde düzenlenen icra kurulu toplantısına katıldı. Türkiye’nin uyguladığı “dopinge karşı sıfır tolerans politikası” ve “temiz spor” hassasiyetini WADA yetkilileriyle paylaşan Bakan Çağatay Kılıç, toplantıda ayrıca, yasaklı madde kullanan sporcuların itirafçı olması ve doping yapan sporcuların yanı sıra onlara destek veren ve yönlendiren kişilerin de işlem görmesinin toplantıda ele alındığını kaydetti.

0
1351

Glasgow’da Pazar günü düzenlenen WADA İcda Kurulu toplantısına katılan Bakan Çağatay Kılıç, toplantıda WADA’nın önümüzdeki dönemde yapmayı planladığı çalışmaların değerlendirildiğini aktardı. Bakan Çağatay Kılıç toplantıda, doping ve yasaklı madde kullanan sporcuların itirafçı olması konusunun gündeme geldiğini ve bu konunun masaya yatırıldığını kaydeden Bakan Çağatay Kılıç, bu konuda tamamen gizlilik esas alınarak, WADA bünyesinde kurulan ekibin bilmesi şartıyla bir çalışmanın yapılması konusunda mutabık kalındığını ifade etti. Bakan Çağatay Kılıç, yasaklı maddeler konusunda spor camiasının bilinçlendirilmesi ve sporcuların yanı sıra ailelerinin de eğitim alması gibi konuların da toplantıda gündeme geldiğini söyledi.

Bakan Çağatay Kılıç, doping konusunda sporcuların aysbergin görünen yüzü olduğunu, altında onu destekleyen antrenöründen başlayarak farklı noktalara kadar herkesin araştırılması gerektiğine dikkat çekerken, “Sadece yakalanan sporcunun değil, ona destek olan ve yanlış yönlendirmiş kişiler için de işlem yapılması toplantıda gündeme geldi. Bir taraftan da bu daha olmadan önce temelden sporcu yetişirken yapılacak çalışma önemli. Bu WADA’nın en önemli konularından birisi, ülkemizde de yapmamız gereken şey bu. Çok erken yaşta antrenörlerimizin doğru eğitilmesi, onların da sporcularını doğru eğitmesi, sporcu kardeşlerimizin de çok erken yaşlarda neyin kullanılıp, kullanılmayacağıyla ilgili şeylerin eğitimini alması” ifadelerini kullandı.

“Genel Spor Yönetimi anlayışımızda bir değişiklik olacak”

Bakan Çağatay Kılıç, federasyonlarda devam eden seçimlerle ilgili değerlendirmelerde de bulundu. Genel spor yönetimi anlayışında değişiklik olacağını vurgulayan Bakan Çağatay Kılıç, “Ülkemizin sporda başarısı için müdahil olmamız gereken yerlerde hiç çekinmeden müdahil olacağız” dedi.

Bakan Çağatay Kılıç, örneğin “olimpiyatlara, paralimpik oyunlara az bir süre kaldı, kış-yaz olsun fark etmez, hadi bir hızlanalım” anlayışının terk edilmesi gerektiğinin altını çizerken, “Planlamaların şimdiden yapılması gerekiyor. Biz onu yapıyoruz. Kulüpler çok önemli, antrenörler çok önemli. Bu sadece federasyonlarla olacak bir şey değil. Seçimler devam ediyor, değişiklik olanlar var. Delegelerin başarısız görüp değiştirdikleri başkanlar var. Önemli federasyonlarda önemli değişiklikler oldu. Yönetim kurulları değişti. Sadece bu değil, sporcuların asıl yetişeceği yer kulüplerdir ve oradaki antrenörlerdir” şeklinde konuştu.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER